هزینه دوره با دو گواهینامه ملی و بین المللی: ۱۹۰,۰۰۰تومان

 • نوع دوره:
  مجازی
 • دسته بندی:
  مدیریت کیفیت و استاندارد
 • مدت دوره:
  ۲۴ ساعت
 • نوع گواهینامه:
  ملی و بین المللی
 • استاد:
  اساتید مرکز آموزش علم و صنعت ایکاد
 • بازدید
  ۹۰۵

توضیحات دوره

کنترل کیفیت

کلمه کیفیت معادل واژه Quality در زبان انگلیسی است. کیفیت مجموعه ای از مشخصات مورد انتظار مشتری از محصولات یا خدمات است که رضایت وی را فراهم نماید. 

یکی از تعاریف مناسب برای کیفیت یک محصول عبارت است از: قابلیت آن جهت برآورده کردن نیازها و انتظارات مشتری

به نظر دمینگ مصرف کننده مهم ترین جز از خط تولید است. کیفیت باید بر نیازهای مصرف کننده معطوف گردد. نیازهای فعلی و آتی، کیفیت نباید به صورت ساکن و ثابت در نظر گرفته شود. کیفیت پویا و متغیر است و باید منطبق با نیازها و خواسته های متغیر مشتریان باشد.

تلاش برای دستیابی کامل به کیفیت، وظیفه یک فرد یا یک واحد خاص نیست، بلکه تمامی واحدها و همگی کارکنان یک سازمان، از کارگران و کارمندان ساده گرفته تا مدیرعامل، در این امر سهیم هستند.

مهم ترین هدف کنترل کیفیت عبارت است از نظارت دقیق بر تمام پدیده های موثر در تولید به نحوی که محصول در تمام شرایط و تحت تاثیر متغیرهای گوناگون همواره دارای ویژگی های ثابت و یکنواختی باشد.

برای به دست آوردن محصول مطلوب و مورد پذیرش مصرف کننده، تنها داشتن مواد اولیه مناسب و تکنولوژی روز کافی نمی باشد، بلکه برای ایجاد هماهنگی بین عوامل موثر در کیفیت و پذیرش محصول توسط مصرف کننده لازم است سیستم های کنترل کیفیت و تضمین کیفیت در واحد صنعتی به کار گرفته شود.

✅این دوره برای چه کسانی مفید است؟

این دوره برای کارشناسان تولید، کنترل کیفیت، آزمایشگاه های زنجیره مواد غذایی، مدیران سازمان هایی که در زنجیره غذا فعالیت دارند، دانشجویان و فارغ التحصیلان رشته های صنایع غذایی، بهداشت و ایمنی مواد غذایی، بهداشت و کنترل کیفی مواد غذایی و کلیه رشته های مرتبط با مواد غذایی، میکروبیولوژی و مهندسی صنایع مفید می باشد.

از دیگر مزایای شرکت در این دوره استفاده از انواع گواهینامه و مدرک معتبر ملی و بین المللی با کد رهگیری اختصاصی و قابل استعلام می باشد.

امید است با توصیه و تاکید بر اجرای اصول طراحی مناسب کارخانجات صنایع غذایی و تاثیر آن بر ارتقاء و بهبود کیفیت و سلامت محصولات، ضمن حفظ سلامت مصرف کننده، در رشد و توسعه صنعت و کسب و کار سهم قابل توجهی از بازارهای جهانی گامی برداشته شود.

 

🔴به انضمام پنج هدیه آموزشی بسیار کاربردی و اختصاصی تهیه شده توسط اساتید و متخصصین مرکز آموزش مجازی علم و صنعت ایکاد جهت دانشجویان، فارغ التحصیلان، متخصصین، مشاوران و مسئولین فنی و مدیران کنترل کیفیت شاغل در کارخانجات صنایع غذایی و بهداشتی که پس از ثبت نام در این دوره آموزشی به همراه محتوای آموزشی این دوره قابل دریافت می باشد شامل:

 

✅1) راهنمای کاربردی طراحی و ترسیم انواع کارخانجات صنایع غذایی با توضیحات کامل در خصوص قسمت های مختلف و مورد نیاز ساختمانی، جانمایی مناسب، گردش مواد مناسب و ... بر اساس ضوابط فنی و بهداشتی سازمان غذا و دارو و سازمان ملی استاندارد ایران و استانداردهای بین المللی ایمنی مواد عذایی شامل:

صنایع نوشیدنی ( انواع نوشیدنی های گاز دار و بدون گاز )  /  صنایع فرآورده های کنسروی  /  صنایع فرآورده های لبنی  /  صنایع فرآورده های گوشتی  /  صنایع بسته بندی آب معدنی و آب آشامیدنی  /  سردخانه و انبارهای نگهداری مواد غذایی

✅2) حداقل ضوابط فنی و بهداشتی برای تاسیس و بهره برداری کارخانه های تولید و بسته بندی فراورده های غذایی سازمان غذا و دارو (GMP )

✅ 3) لیست کامل لوازم، تجهیزات، مواد و محلول های شیمیایی و محیط های کشت میکروبی مورد استفاده در انواع کارخانجات صنایع غذایی به تفکیک نوع محصول و صنعت بر اساس ضوابط سازمان غذا و دارو و سازمان ملی استاندارد ایران شامل:

فراورده های گوشتی / فرآورده های لبنی / بستنی و فالوده / کیک و کلوچه / نوشیدنی های میوه ای گاز دار و بدون گاز / آب میوه / نوشیدنی مالت / نوشیدنی عرقیات گیاهی بدون گاز / انواع نوشابه گاز دار / فرآورده های یخی / عرقیات گیاهی / آب معدنی و آب آشامیدنی / شوریجات و ترشیجات / انواع کمپوت و کنسرو / رب گوجه فرنگی / رب انار / انواع شربت و مرباجات / انواع سس های سرد و گرم / سرکه / آبلیمو، آبغوره و آب نارنج / لواشک و آلوچه / ادویه، حبوبات و خشکبار / آرد / پروتئین سویا / رشته آش / قند و شکر / ماکارونی / عسل / سبزیجات تازه، منجمد و آماده طبخ / دستمال کاغذی / چیپس / حلوا ارده / حلوا مسقطی / روغن

4) فهرست افزودنی های مجاز خوراکی، بر اساس نام افزودنی شامل: نوع عملکرد، مورد مصرف، حد مجاز و شماره استاندارد ملی مربوطه

5) فهرست افزودنی های مجاز و غیر مجاز خوراکی مورد استفاده در محصولات غذایی، بر اساس نام محصول شامل: نام محصول، نام افزودنی های مجاز در آن محصول، نام افزودنی های غیر مجاز در آن محصول، حد مجاز و شماره استاندارد ملی مربوطه

مرکز آموزش مجازی علم و صنعت ایکاد

معتبرترین مرکز آموزش مجازی (غیر حضوری) تخصصی صنایع غذایی و مدیریت کیفیت در کشور

 

سرفصل های دوره

کنترل کیفیت

مقدمه 

تاریخچه

اصطلاحات و تعاریف

نقش واحدها و بخش های مختلف سازمان در دستیابی به کیفیت

چرخه کیفیت

فعالیت های موثر بر کیفیت محصولات

بازار یابی

طراحی و مهندسی

خرید و تدارکات

تولید

بازرسی، آزمون و کنترل کیفیت

بسته بندی و انبارداری

نصب و راه اندازی

خدمات پس از فروش

اهداف کنترل کیفیت

موظفین کنترل کیفیت

هزینه های کیفیت

عوامل موثر بر کنترل کیفیت محصولات غذایی

عوامل شیمیایی موثر بر کیفیت مواد غذایی

مواد مغذی

سموم طبیعی موجود در مواد غذایی

مواد افزودنی

عوامل بیولوژیکی موثر بر کیفیت مواد غذایی

عوامل فیزیکی موثر بر کیفیت مواد غذایی

ویسکوزیته و قوام

عوامل حجم دهنده

روش های حسی کنترل کیفیت مواد غذایی

عوامل ایجاد کننده طعم شیرینی

عوامل ایجاد کننده طعم شوری

عوامل ایجاد کننده طعم ترش

عوامل ایجاد کننده طعم تلخی

ارزیابی حسی مواد غذایی

نحوه انتخاب ارزیاب ها

شرایط انجام آزمون های حسی

روش های آزمون حسی

مراحل اصلی در کنترل کیفیت مواد غذایی

کنترل مواد اولیه

کنترل حین فرآیند

کنترل محصول نهایی

آزمون های سریع میکروبی

تشخیص آلودگی به آفات انبارداری

جداسازی و ردیابی در کنترل کیفیت

نقاط بحرانی در صنایع غذایی

استانداردهای مواد غذایی

اهداف استاندارد کردن مواد غذایی

سطوح استاندارد

اصول کلی و مراحل اجرایی HACCP

مراحل تدوین استاندارد

تقلبات مواد غذایی

تقلب در فرآورده های گوشتی

تقلب در فراورده های غلات

تقلب در ماکارونی و رشته

تقلب در ادویه ها

تقلب در سرکه

تقلب در آبلیمو

تقلب در شیر و فرآورده های لبنی

مرکز آموزش مجازی علم و صنعت ایکاد

معتبرترین مرکز آموزش مجازی (غیر حضوری) تخصصی صنایع غذایی و مدیریت کیفیت در کشور

 

 

تصاویر

دوره های مرتبط

نیاز به مشاوره دارم!