تامین دز سوم واکسن
تاریخ درج : ۱۴۰۰/۰۹/۲۰
بازدید: ۱۱۰
گروه: اخبار و اطلاعیه ها

ذخیره ۵۵ میلیون دز واکسن وارداتی در کشور/ تامین دز سوم واکسن از محل تولید داخل

ذخیره ۵۵ میلیون دز واکسن وارداتی در کشور/ تامین دز سوم واکسن از محل تولید داخل

وزیر بهداشت با بیان اینکه تاکنون ۱۵۰ میلیون دز واکسن وارد کشور شده است، گفت: حدود ۱۳ میلیون دز واکسن هم از تولید داخل گرفتیم و ۱۲ میلیون هم از واکسن‌های نام برده شده جدید آماده تحویل داریم و با حمایت از تولید داخل برای دز سوم از تولیدات داخل استفاده کنیم و به این ترتیب می‌توانیم اطمینانی از تولید داخل داشته باشیم.

به گزارش ایفدانا، دکتر بهرام عین‌اللهی در نخستین نشست خبری خود با اصحاب رسانه، موج پنجم کرونا را فاجعه‌ای ملی عنوان کرد و گفت: در آغاز به کار من در وزارت بهداشت، تعداد واکسیناسیون از دی ۹۹ تا تیر ۱۴۰۰ تنها پنج میلیون واکسن تزریق شده بود و امروز همه اذعان دارند بهترین روش مبارزه با کرونا واکسن است. وقتی کار را شروع کردم هیچ واکسنی نداشتیم و همه واکسن‌ها تزریق شده بود.

اهتمام و همدلی برای تامین واکسن کرونا در دولت سیزدهم

وزیر بهداشت ادامه داد: علت رسیدن واکسن، تلاش رئیس جمهور و یک همدلی بین وزارت خارجه، بانک مرکزی، هلال احمر و... بود که با جلسات منظم همدلی آغاز شد و به سرعت این تامین واکسن انجام شد به طوری که خارج از کار اداری این کار انجام شد.

واردات حدود ۱۵۰ میلیون دز واکسن به کشور تاکنون

وی افزود: تا امروز حدود ۱۵۰ میلیون دز واکسن وارد کشور شده است و امروز ما ۹۵ میلیون دز واکسن تزریق کردیم و این خیلی زیاد است. حدود ۱۳ میلیون دز هم از تولید داخل گرفتیم و ۱۲ میلیون هم از واکسن‌های نام برده شده جدید آماده تحویل داریم و با حمایت از تولید داخل برای دز سوم از تولیدات داخل استفاده کنیم و به این ترتیب می‌توانیم اطمینانی از تولید داخل داشته باشیم.

دکتر عین اللهی درباره واکسن‌های تولید داخل نیز گفت: تولید داخلی نیز تضمینی برای آینده ما ایجاد می‌کند؛ چراکه کرونا و بیماری‌های مشابه در آینده تهدید هستند و امروز پنج مرکز تولید واکسن ما در سطح عالی تایید شدند و به جز برکت، واکسن‌های فخرا، رازی، سیناژن و پاستور نیز تولید داخل‌اند و برای آینده از تولید داخل استفاده می‌کنیم.

خودکفایی در تولید داروهای ضد کرونا
وزیر بهداشت افزود: در رابطه با تولید داروی ضدکرونا در کشور به خودکفایی رسیدیم و ۳ شرکت تولید کننده فاویپیراویر و ۸ شرکت تولید کننده رمدسیویر داریم و اینها افتخارات ملی ما است و دانشمندان برجسته داریم، کسی داریم که شاید پنج ماه متوالی خانه نرفته است و به صورت شبانه روزی کار کرده است و این در حالی است که بسیاری کشورها در تولید واکسن موفق نبودند.

کمبود سرم نداریم
وی افزود: از زمانیکه ما مسوول هستیم، در زمینه سرم که هیچ مشکلی وجود ندارد و سرم به اندازه کافی وجود دارد. از شرکت‌های دارویی که زحمت کشیدند و این کمبودها را جبران کردند، به ویژه از استان خراسان که حدود ۴۰ درصد سرم‌ها را دارد تامین می‌کند، تشکر می‌کنم. در زمینه نحوه تامین واکسن نیز کار ملی و همکاری بسیار خوب و جمعی انجام شد.

سایر مطالب

نیاز به مشاوره دارم!