سفر در دوران همه‌گیری کرونا
تاریخ درج : ۱۴۰۰/۰۷/۱۷
بازدید: ۱۳۴
گروه: اخبار و اطلاعیه ها

آیا گردشگری بهبود خواهد یافت؟
هنگام همه‌گیری کووید19 با بسته شدن مرزها، توقف خطوط هوایی و تعطیلی بسیاری از موسسات به مدت چندین ماه، سفر و گردشگری دچار آسیب شدیدی شد. اکنون که این صنعت برای بهبود در شرایط جدید تلاش می‌کند، تغییر مداوم قوانین و مقررات، این امر را دشوار کرده است. همچنین، گردانندگان این صنعت باید بین استقبال از گردشگران در حالی که بحران هنوز به پایان نرسیده و کنترل ترس‌ها و محدودیت‌هایی که ممکن است هنوز وجود داشته باشند، با دقت گام بردارند.
ایزو برای کمک به بخش گردشگری در عبور از این شرایط دشوار، کتابچه راهنمای بین‌المللی را تدوین کرده‌است که کشورها را قادر می‌سازد تا در دوران کووید19 فعالیت داشته، گردشگران را به امن‌ترین روش ممکن جذب کنند و با چشم‌اندازی گسترده، به همه خدمات‌دهنگان این حوزه (محل اقامت، موزه‌ها، حمل و نقل، فعالیت‌ها، راهنماها و سایر موارد) برای تضمین خدمات امن‌تر و پیشگیری از گسترش ویروس کمک می‌کند.
به گفته ناتالیا اورتز دزارات، مدیر کمیته فنی گردشگری ایزو (ISO/TC 228)، با وجود برنامه‌های واکسیناسیون، به نظر می‌رسد دورنمای کلی گردشگری در سال ۲۰۲۱ به دلیل جهش‌های جدید و تاخیر در بازگشایی برخی از کسب و کارها بدتر شده‌است. کارشناسان، تقاضای رو به رشد برای فعالیتهای گردشگری در فضای باز و طبیعت را پیش بینی می‌کنند. با این حال، انتظار نمی‌رود تا قبل از سال ۲۰۲۳، به سطح پیش از همه‌گیری برگردیم.
داشتن یک زبان مشترک بسیار مهم است. هماهنگ‌سازی اقدامات، هم به ارائه دهندگان خدمات گردشگری بین المللی و هم به گردشگران کمک خواهد کرد. مردم می‌خواهند سفر کنند، اما از لحاظ شرایط سفر و ایمنی در مقصد به اطمینان خاطر نیاز دارند. اینجاست که  ISO/PAS 5643(گردشگری و خدمات وابسته- الزامات و دستورالعمل‌ها برای کاهش شیوع کووید19 در صنعت گردشگری) می‌تواند نقش مهمی در ترویج بهترین شیوه‌های بین المللی ایفا کند. این ویژگی جدید در دسترس عموم (PAS) یک راهنمای ساده برای کمک به همه کسب‌وکارهای گردشگری است تا خود را با شرایط عادی جدید تطبیق داده و خدمات را به شیوه‌ای امن ارائه دهند. همه گیری کنونی همچنین فرصتی برای بازنگری در گردشگری آینده و آماده‌سازی طرح‌هایی برای حمایت از بهبود پایدار گردشگری، ترویج تراکنش دیجیتال و حرکت به سوی یک سیستم گردشگری سبزتر است.
گردشگری یک فعالیت بین‌المللی است و به اشتراک گذاری پروتکل‌های مشابه به بازسازی اعتماد مسافران کمک می‌کند.
ویژگی ISO/PAS 5643 بر اساس پروتکل‌های ملی قبلی تدوین شده است، هرچند از آموزه‌های جدید علمی نیز بهره برده و با دستورالعمل‌های سازمان بهداشت جهانی مطابقت دارد.
فناوری‌هایی نظیر پهپادها، حسگرهای دارای قابلیت شمارش آنی و برنامه‌های تلفن همراه به مدیریت بهتر گردش کار و اجتناب از تراکم جمعیت کمک کرده‌اند. ما به راستی در حال ورود به دوران جدیدی هستیم، عصری نوآورانه، چابک و مطابق با خواسته مسافران و محیط‌زیست، که تجاربی غنی‌تر و ارزشمندتر خلق می‌کند.
ویژگی در دسترس عموم  ISO/PAS 5643(گردشگری و خدمات وابسته- الزامات و دستورالعمل‌ها برای کاهش شیوع کووید19 در صنعت گردشگری) در کمیته فنی ISO/TC 228 (گردشگری و خدمات وابسته) تدوین شده‌است که دبیرخانه آن بر عهده انجمن استانداردسازی اسپانیا ( UNE) است.

منبع: سایت ایزو
مترجم: آزاده علائی طالقانی- دفتر روابط عمومی و امور بین الملل

سایر مطالب

نیاز به مشاوره دارم!