هزینه دوره با دو گواهینامه ملی و بین المللی: ۲۱۰,۰۰۰تومان

 • نوع دوره:
  مجازی
 • دسته بندی:
  صنایع غذایی
 • مدت دوره:
  ۱۶ ساعت
 • نوع گواهینامه:
  ملی و بین المللی
 • استاد:
  اساتید مرکز آموزش علم و صنعت ایکاد
 • بازدید
  ۱۵۱۲
.

توضیحات دوره

بیشتر پیشرفت ها در مبحث تکنولوژی های غذایی در جهت تولید مواد غذایی به صورت مناسب تر، کارآمدتر، با هزینه کمتر و با سطح کیفیت و امنیت بالاتر پیش می رود. 

واژه هایی همچون intelligent و clever  و inter active و smart و active برای توصیف شیوه های نوین بسته بندی یا بسته بندی های فعال و هوشمند استفاده می گردند.

بسته بندی فعال شرایط غذاهای بسته بندی را با استفاده از متصل کردن افزودنی های مشخص به فیلم بسته بندی یا داخل سرفضای بسته بندی تغییر می دهد که نتیجه ی آن افزایش ماندگاری محصول است. در بعضی موارد همچنین ویژگی های نفوذپذیری و یا غلظت گازهای مختلف را در طی زمان نگهداری تغییر می دهد. همچنین بصورت فعال موادی همچون آنتی اکسیدان، آنتی میکروب و دیگر عوامل افزایش کیفیت را در مقادیر کم به محصول بسته بندی شده اضافه می نماید.

بسته بندی هوشمند به نوعی از بسته بندی اشاره دارد که تغییرات محیطی را حس کرده و به مصرف کننده گزارش می دهد.

وظایف اصلی بسته بندی محافظت از محصول، محدود نگاه داشتن محصول، اطلاع رسانی و راحتی استفاده است که محافظت از محصول را بسته بندی فعال و ارتباط با مصرف کننده را بسته بندی هوشمند بطور پیشرفته در محصولات غذایی به انجام می رسانند.

 

این دوره برای چه کسانی مفید است؟

این دوره برای کارشناسان تولید، کنترل کیفیت، آزمایشگاه های زنجیره مواد غذایی، مدیران سازمان هایی که در زنجیره غذا فعالیت دارند، دانشجویان و فارغ التحصیلان رشته های صنایع غذایی، بهداشت و ایمنی مواد غذایی، بهداشت و کنترل کیفی مواد غذایی و کلیه رشته های مرتبط با مواد غذایی و میکروبیولوژی مفید می باشد.

از دیگر مزایای شرکت در این دوره استفاده از انواع گواهینامه و مدرک معتبر ملی و بین المللی با کد رهگیری اختصاصی و قابل استعلام می باشد.

 

امید است با توصیه و تاکید بر استفاده از تکنولوژی های نوین در بسته بندی مواد غذایی شامل بسته بندی های فعال و هوشمند و تاثیر آن بر ارتقاء و بهبود کیفیت و سلامت محصولات، ضمن حفظ سلامت مصرف کننده، در رشد و توسعه صنعت  و به دست آوردن سهم قابل توجهی از بازارهای جهانی گامی برداشته شود.

به انضمام دو هدیه آموزشی بسیار کاربردی و اختصاصی تهیه شده توسط اساتید و متخصصین مرکز آموزش مجازی علم و صنعت ایکاد جهت دانشجویان، فارغ التحصیلان، متخصصین، مشاوران و مسئولین فنی و مدیران کنترل کیفیت شاغل در کارخانجات صنایع غذایی و بهداشتی که پس از ثبت نام در این دوره آموزشی به همراه محتوای آموزشی این دوره قابل دریافت می باشد شامل:

1) لیست کامل لوازم، تجهیزات، مواد و محلول های شیمیایی و محیط های کشت میکروبی مورد استفاده در انواع کارخانجات صنایع غذایی به تفکیک نوع محصول و صنعت بر اساس ضوابط سازمان غذا و دارو و سازمان ملی استاندارد ایران شامل:

فراورده های گوشتی / فرآورده های لبنی / بستنی و فالوده / کیک و کلوچه / نوشیدنی های میوه ای گاز دار و بدون گاز / آب میوه / نوشیدنی مالت / نوشیدنی عرقیات گیاهی بدون گاز / انواع نوشابه گاز دار / فرآورده های یخی / عرقیات گیاهی / آب معدنی و آب آشامیدنی / شوریجات و ترشیجات / انواع کمپوت و کنسرو / رب گوجه فرنگی / رب انار / انواع شربت و مرباجات / انواع سس های سرد و گرم / سرکه / آبلیمو، آبغوره و آب نارنج / لواشک و آلوچه / ادویه، حبوبات و خشکبار / آرد / پروتئین سویا / رشته آش / قند و شکر / ماکارونی / عسل / سبزیجات تازه، منجمد و آماده طبخ / دستمال کاغذی / چیپس / حلوا ارده / حلوا مسقطی / روغن

2) راهنمای کاربردی طراحی و ترسیم انواع کارخانجات صنایع غذایی با توضیحات کامل در خصوص قسمت های مختلف و مورد نیاز ساختمانی، جانمایی مناسب، گردش مواد مناسب و ... بر اساس ضوابط فنی و بهداشتی سازمان غذا و دارو و سازمان ملی استاندارد ایران و استانداردهای بین المللی ایمنی مواد عذایی شامل:

صنایع نوشیدنی ( انواع نوشیدنی های گاز دار و بدون گاز )  /  صنایع فرآورده های کنسروی  /  صنایع فرآورده های لبنی  /  صنایع فرآورده های گوشتی  /  صنایع بسته بندی آب معدنی و آب آشامیدنی  /  سردخانه و انبارهای نگهداری مواد غذایی

مرکز آموزش مجازی علم و صنعت ایکاد

معتبرترین مرکز آموزش مجازی (غیر حضوری) تخصصی صنایع غذایی و مدیریت کیفیت در کشور

 

سرفصل های دوره

مقدمه

تعریف بسته بندی فعال و هوشمند و کاربرد آنها در صنایع غذایی

نوآوری در بسته بندی

سیستم های نوین بسته بندی

بسته بندی فعال

کنترل کننده های رطوبت

کنترل کننده های گازی

جاذب های اتیلن

جاذب های اشعه ماورای بنفش

پوشش های آزاد کننده آنتی اکسیدان

بسته بندی ضد میکروبی

بسته بندی کنترل کننده دما

بسته بندی های گرم شونده خودکار

بسته بندی های خود سرد شونده

بسته های قابل مایکروویو گذاری تولید کننده بخار

بسته بندی آنزیمی

بسته بندی کنترل کننده عطر و طعم

بسته بندی جاذب بو

بسته بندی آزاد کننده مواد مغذی و پروبیوتیک

بسته بندی هوشمند

سنسورها

بیوسنسورها

شناساگرها (اندیکاتورها)

اندیکاتورهای دما _ زمان

انواع TTI ها

اندیکاتورهای تازگی

اندیکاتورهای pH

اندیکاتورهای کیفیت غذا

اندیکاتورهای پاتوژن (توکسین)

اندیکاتورهای غلظت گاز

اندیکاتورهای اکسیژن

اندیکاتورهای دی اکسید کربن

برچسب های بر پایه امواج رادیویی (RFID)

مزایای بسته بندی هوشمنده در صنایع غذایی

سهم بسته بندی های فعال و هوشمند در تجارت جهانی

نتیجه گیری

مرکز آموزش مجازی علم و صنعت ایکاد

معتبرترین مرکز آموزش مجازی (غیر حضوری) تخصصی صنایع غذایی و مدیریت کیفیت در کشور

تصاویر

دوره های مرتبط

نیاز به مشاوره دارم!