هزینه دوره با دو گواهینامه ملی و بین المللی: ۲۴۰,۰۰۰تومان

 • نوع دوره:
  مجازی
 • دسته بندی:
  صنایع غذایی
 • مدت دوره:
  ۱۶ ساعت
 • نوع گواهینامه:
  ملی و بین المللی
 • استاد:
  اساتید ایکاد آکادمی
 • ثبت نام
  ۹۴۹۰
.

توضیحات دوره

📝 تجزیه و تحلیل خطر و نقاط کنترل بحرانی

📝 HACCP

دوره آموزشی HACCP (تجزیه و تحلیل خطر و نقاط کنترل بحرانی)

یکی از اصولی که در زنجیره مواد غذایی از اهمیت ویژه ای برخوردار است رعایت و پیاده سازی اصولHACCP یا تجزیه و آنالیز خطر و نقاط کنترل بحرانی است. این استاندارد در تمام کشورهای دنیا بعنوان یک الزام و استاندارد کاربردی جهت جلوگیری از آلودگی مواد غذایی استفاده می شود.

تحلیل خطر از طریق به کارگیری استاندارد HACCP کلیدی است برای ورود به سیستم مدیریت ایمنی مواد غذایی، تحلیل خطر به شرکت ها کمک می ­کند تا دانش مورد نیاز برای پایه­ ریزی و اجرای میزان کنترل خطر مؤثر را به دست آورده و به آن نظم دهد.

HACCP كه سيستمی مبتنی بر علم و نظام مند است، خطرهای ويژه و اقدام های لازم برای كنترل آن ها را، برای اطمينان از ايمنی موادغذایی، شناسایی می كند. HACCP ابزاری است برای ارزيابی خطرات و برقراری سيستم های كنترل كه اساسا بر پيشگيری به جای تكيه بر آزمون محصول نهایی تمركز كرده است. هر سيستم HACCP قابليت تغيير و انطباق مانند توسعه در طراحی تجهيزات، روش های فرآوری يا پيشرفت های تكنولوژيک را دارد. HACCP می تواند در طول زنجيره موادغذایی از توليد اوليه تا مصرف نهایی كاربرد داشته باشد و اجرای آن باید با شواهد علمی احتمال بروز خطر برای سلامتی انسان هدايت شود. اجرای سيستم HACCP می تواند علاوه بر افزايش ايمنی موادغذایی منافع مهم ديگری را هم به دنبال داشته باشد. همچنين كاربرد سيستم HACCP می تواند به بازرسی توسط مراجع قانونی كمک نموده، تجارت بين المللی را با افزايش اعتماد به ايمنی موادغذایی ارتقاء بخشد.

در استاندارد HACCP هر خطری که به طور منطقی امکان رخ دادنش در زنجیره­ ی مواد غذایی وجود دارد باید شناسایی و ارزیابی شود، مانند خطراتی که می­ تواند مربوط به نوع فرآیند و تجهیزات مورد استفاده باشد. بنابراین، استاندارد ایمنی مواد غذایی برای تشخیص و ثبت اینکه چرا شرکت به کنترل خطرات مشخصی نیاز دارد و شرکت ­های دیگر چنین نیازی ندارند، معیارهایی مشخص می­ کند.

مثال­هایی برای خطرات تأمین غذایی و کاربرد استاندارد HACCP :

بیماری ­ها یا حشرات

آلودگی، مواد ضد آفت، آلودگی شیمیایی تروریستی (بیو تروریزم)

به کار گیری بد یا آماده کردن نامطلوب

موقعیت ­های غیر بهداشتی

برچسب اشتباه زدن یا ذخیره سازی نامطلوب

حمل و نقل (یک خطر ذاتی نیست اما هرچقدر مواد غذایی بیشتری به مسافت­ های دورتری فرستاده شوند، احتمال خطر بیشتری هم وجود دارد)

دوره مجازی HACCP در مرکز آموزش مجازی علم و صنعت ایکاد بصورت کاملا کاربردی ارائه شده است. با شرکت در این دوره آموزشی به سادگی می توانید گام های HACCP را در سازمان خود و یا دیگر سازمان ها اجرا نمایید.

 

در دوره HACCP چه می آموزیم؟ (هدف این آموزش چیست؟)

در این دوره آموزشی نحوه اصول اجرا و پیاده سازی استاندارد HACCP را بصورت گام به گام می آموزید. این مستندات می تواند در پیاده سازی HACCP  به شما کمک کند.

این دوره برای چه کسانی مفید است؟

این دوره برای کارشناسان تولید، کنترل کیفیت، آزمایشگاه های زنجیره مواد غذایی، مدیران سازمان هایی که در زنجیره غذا فعالیت دارند، دانشجویان و فارغ التحصیلان رشته های صنایع غذایی، بهداشت و ایمنی مواد غذایی، بهداشت و کنترل کیفی مواد غذایی و کلیه رشته های مرتبط با مواد غذایی، میکروبیولوژی و مهندسی صنایع مفید می باشد.

از دیگر مزایای شرکت در این دوره استفاده از انواع گواهینامه و مدرک معتبر ملی و بین المللی با کد رهگیری اختصاصی و قابل استعلام می باشد.

 

امید است با توصیه و تاکید بر استقرار و پیاده سازی سیستم تجزیه و تحلیل خطر و نقاط کنترل بحرانی (HACCP ) و تاثیر آن بر ارتقاء و بهبود کیفیت و سلامت محصولات، ضمن حفظ سلامت مصرف کننده، در رشد و توسعه صنعت و کسب و کار و به دست آوردن سهم قابل توجهی از بازارهای جهانی گامی برداشته شود.

🔗به انضمام هشت هدیه آموزشی بسیار کاربردی و اختصاصی تهیه شده توسط اساتید و متخصصین مرکز آموزش مجازی علم و صنعت ایکاد جهت دانشجویان، فارغ التحصیلان، متخصصین، مشاوران و مسئولین فنی و مدیران کنترل کیفیت شاغل در کارخانجات صنایع غذایی و بهداشتی که پس از ثبت نام در این دوره آموزشی به همراه محتوای آموزشی این دوره قابل دریافت می باشد شامل:

1) لیست کامل لوازم، تجهیزات، مواد و محلول های شیمیایی و محیط های کشت میکروبی مورد استفاده در انواع کارخانجات صنایع غذایی به تفکیک نوع محصول و صنعت بر اساس ضوابط سازمان غذا و دارو و سازمان ملی استاندارد ایران شامل:

فراورده های گوشتی / فرآورده های لبنی / بستنی و فالوده / کیک و کلوچه / نوشیدنی های میوه ای گاز دار و بدون گاز / آب میوه / نوشیدنی مالت / نوشیدنی عرقیات گیاهی بدون گاز / انواع نوشابه گاز دار / فرآورده های یخی / عرقیات گیاهی / آب معدنی و آب آشامیدنی / شوریجات و ترشیجات / انواع کمپوت و کنسرو / رب گوجه فرنگی / رب انار / انواع شربت و مرباجات / انواع سس های سرد و گرم / سرکه / آبلیمو، آبغوره و آب نارنج / لواشک و آلوچه / ادویه، حبوبات و خشکبار / آرد / پروتئین سویا / رشته آش / قند و شکر / ماکارونی / عسل / سبزیجات تازه، منجمد و آماده طبخ / دستمال کاغذی / چیپس / حلوا ارده / حلوا مسقطی / روغن

2) راهنمای کاربردی طراحی و ترسیم نقشه انواع کارخانجات صنایع غذایی با توضیحات کامل در خصوص قسمت های مختلف و مورد نیاز ساختمانی، جانمایی مناسب، گردش مواد مناسب و ... بر اساس ضوابط فنی و بهداشتی سازمان غذا و دارو و سازمان ملی استاندارد ایران و استانداردهای بین المللی ایمنی مواد عذایی شامل:

طراحی و ترسیم نقشه کارخانجات صنایع نوشیدنیانواع نوشیدنی های گاز دار و بدون گاز )  /  طراحی و ترسیم نقشه کارخانجات صنایع فرآورده های کنسروی  /  طراحی و ترسیم نقشه کارخانجات صنایع فرآورده های لبنی  طراحی و ترسیم نقشه کارخانجات صنایع فرآورده های گوشتی  /  طراحی و ترسیم نقشه کارخانجات صنایع بسته بندی آب معدنی و آب آشامیدنی  /  طراحی و ترسیم نقشه سردخانه و انبارهای نگهداری مواد غذایی

3) راهنمای سیستم تجزیه و تحلیل خطر و نقاط کنترل بحرانی (HACCP)

4) راهنمای استقرار تجزیه و تحلیل عوامل خطرزا و نقاط کنترل بحرانی در تولید کنسرو رب گوجه فرنگی (HACCP)

5) آئین کار راهنما جهت استقرار سیستم تجزیه و تحلیل خطر نقاط کنترل بحرانی شیر پاستوریزه  (HACCP)

6) آیین کار و راهنمای استفاده از سیستم تجزیه و تحلیل خطر و نقاط کنترل بحرانی کنسرو قارچ (HACCP)

7) آیین کار و راهنمای استفاده از سیستم تجزیه و تحلیل خطر و نقاط کنترل بحرانی فراورده های گوشتی (HACCP)

8) فرم ها و مستندات کامل پیاده سازی (HACCP)

 

 

🔗گواهینامه های قابل دریافت پس از موفقیت در دوره آموزشی تجزیه و تحلیل خطر و نقاط کنترل بحرانی :

گواهینامه معتبر ملی پایان دوره  ایکاد آکادمی با کد رجیستری و قابلیت استعلام و امکان ترجمه رسمی  (رایگان و با هزینه دوره)

✅گواهینامه معتبر لاتین بین المللی ICAD ACADEMY  با کد رجیستری و قابلیت استعلام (رایگان و با هزینه دوره)

✅گواهینامه ترجمه شده توسط دارالترجمه رسمی در سر برگ وزارت دادگستری جهت مهاجرت (390000تومان)

✅گواهینامه معتبر ایکاد آکادمی با مجوز و تائیدیه سازمان ملی استاندارد و دارای کد رجیستری و قابلیت استعلام و دارای امتیاز بازآموزی (30000تومان)

✅گواهینامه معتبر ایکاد آکادمی با مجوز خانه صنعت، معدن و تجارت و دارای  کد رجیستری و قابلیت استعلام (40000تومان)

✅ دو گواهینامه معتبر فارسی و لاتین انجمن علمی دانشگاه تهران (150000 تومان)

✅گواهینامه معتبر بین المللی پایان دوره آموزشی آکادمی  Oxford Cert (آکسفورد سرت)کشور انگلستان (280000 تومان)

✅گواهینامه معتبر بین المللی پایان دوره آموزشی آکادمی  Equal Assurance (اکوال اشورنس) کشور استرالیا (280000 تومان)

✅گواهینامه معتبر بین المللی پایان دوره آموزشی آکادمی  Audiso ( آدیزو) کشور چک (280000 تومان)

 

ایکاد آکادمی

معتبرترین مرکز آموزش مجازی (غیر حضوری) تخصصی صنایع غذایی و مدیریت کیفیت در کشور

سرفصل های دوره

📝 تجزیه و تحلیل خطر و نقاط کنترل بحرانی

📝 HACCP

اهداف سیستم های تضمین کننده ایمنی مواد غذایی

اهم  سیستم ها و استانداردهای تضمین کننده ایمنی مواد غذایی در دنیا

تعریف HACCP

تاریخچه پیدایش HACCP

مزایای استقرار و پیاده سازی سیستم HACCP

تعاریف اصلاحات رایج در تجزیه و تحلیل خطر و نقاط کنترل بحرانی

انواع مخاطرات (میکروبیولوژی، شیمیایی، فیزیکی و آلرژن ها)

هفت اصل و دوازده گام در سیستم HACCP

نمودار کلی مراحل پیاده سازی و استقرار سیستم HACCP

اصول و مراحل اجرایی HACCP

راهکارهای شناسایی مخاطرات مواد غذایی

جدول شناسایی و ارزیابی مخاطرات و شناسایی نقاط CCP

راهنمای ارزیابی شدت اثر خطر

راهنمای ارزیابی احتمال وقوع خطر

تعیین نقاط کنترل بحرانی با استفاده از درخت تصمیم گیری

راهنمای استقرار سیستم تجزیه و تحلیل خطر و نقاط کنترل بحرانی

ایکاد آکادمی

معتبرترین مرکز آموزش مجازی (غیر حضوری) تخصصی صنایع غذایی و مدیریت کیفیت در کشور

تصاویر

دوره های مرتبط

نیاز به مشاوره دارم!